/

6 arsye pse pizza është e mirë për ty

pizza delivery

Për shumë vite, njerëzit e kanë menduar picën si një ushqim të shpejtë, të shijshëm, por të pashëndetshëm.  Ne jemi këtu për t’ju thënë se kjo thjesht nuk është e vërtetë! Kur shijoni një pica napoletane të gatuar në perfeksion tek Dua Pizza në Tiranë, do të merrni një pica që është bërë me disa nga përbërësit më të freskët dhe më të shëndetshëm në dispozicion. 

Vazhdoni të lexoni artikullin për të mësuar gjashtë arsye pse pica është në të vërtetë e mirë për ju dhe në pushimin tuaj të drekës mund të porosisni pizza delivery në Dua Pizza, pa u shqetësuar për shëndetin. 

1. Feta mesatare e picës përmban 12 gram proteina.

Proteina është një komponent thelbësor për të qenë të shëndetshëm. Proteina është ajo që ju ndihmon të fitoni muskuj dhe të forconi flokët, gjakun, indet lidhës, antitrupat, enzimat dhe më shumë. Pa proteina të mjaftueshme në dietën tuaj, do të fillojnë t’ju shfaqen sëmundje të ndryshme. Ndërsa kërkesa e përditshme e secilit për proteina ndryshon në bazë të llojit të trupit të tij dhe niveleve të aktivitetit, është e rëndësishme të siguroheni që jeni duke marrë mjaftueshëm. Një mënyrë e shijshme për ta bërë këtë është përmes picës! Feta mesatare përmban 12 gram, e cila është një mënyrë e shkëlqyeshme për të marrë proteinën, që ju nevojitet gjatë shijimit të një vakti.

2. Pica mund t’ju ​​ndihmojë të merrni  antioksidantin Likopen.

Likopeni gjendet në domatet, të cilat përdoren për të bërë salcën bazë për picat. Likopeni ndihmon në uljen e presionit të gjakut dhe ul kolesterolin e lartë. Gjithashtu absorbohet më lehtë nga domatet e gatuara në krahasim me domatet e freskëta. Herën tjetër që do të përpiqeni të mendoni për një vakt të shëndetshëm për të marrë për darkë, mendoni pica!

3. Perimet e freskëta 

Me siguri keni dëgjuar që prindërit tuaj t’ju thonë shpesh të hani sa më shumë perime. Në fakt, ju mund të keni pasur edhe një nga përballjet famëkeqe të tryezës së darkës ku ju është dashur të qëndroni në tryezë derisa të hani të gjitha perimet në pjatën tuaj. Shpresojmë që përvojat tuaja të fëmijërisë me perimet të mos i prishin ato për ju. Perimet janë ende një pjesë e madhe e një diete të shëndetshme, kjo është arsyeja pse në Dua Pizza ne jemi krenarë të ofrojmë një përzgjedhje të gjerë të perimeve të freskëta për t’u përdorur mbi picat.

4. Pica me kore të hollë ofron një vakt të ekuilibruar mirë.

Nëse jeni duke kërkuar opsione më të shëndetshme, atëherë provoni të porosisni picën tuaj me një kore të hollë. Jo vetëm që përmban më pak kalori sesa një kore tradicionale e picës, por do të keni një ekuilibër shumë më të mirë të karbohidrateve, proteinave dhe yndyrave. Tashmë keni parë një sërë arsyesh që tregojnë pse pica është e mirë për ju, kështu që pse të mos e bëni atë edhe më të mirë me një kore të hollë?

5. Pica është një opsion më i mirë për mëngjes sesa disa drithëra.

Të gjithë mund ta pranojmë se kur kemi provuar pica në mëngjes na ka pëlqyer shumë. Pavarësisht nëse është e nxehtë nga furra apo e freskët nga frigoriferi, pica është një vakt i mrekullueshëm për t’u pasur si ushqimi i parë në mëngjes. Në fakt, herën tjetër kur dikush përpiqet t’ju bëjë të ndiheni fajtorë për zgjedhjen tuaj të mëngjesit, vetëm kujtojini se pica juaj është më e shëndetshme se një numër drithërash për mëngjes!

6. Mbani dietën tuaj në rrugën e duhur me një picë të rastit.

Kjo arsyeja e fundit mund të tingëllojë pak kontradiktore, por ne planifikojmë t’ju tregojmë se si funksionon ajo në të vërtetë. Nëse jeni në një dietë afatshkurtër ose një dietë afatgjatë, ju duhet patjetër të keni dhe një ditë ku mund të hani çdo gjë që dëshironi. Askush nuk është perfekt, dhe nëse përpiqeni të hani gjërat e duhura gjatë gjithë kohës çdo ditë, do të vijë një moment kur thjesht do të hani gjërat që nuk duhet pa limit.

Në varësi të sa gjatë i keni injoruar dëshirat tuaja,  vjen një ditë ku  mund ta teproni me vaktin tuaj. Bëni një plan për të shijuar picën tuaj të preferuar herë pas here, në mënyrë që të qëndroni në përputhje me zgjedhjet tuaja të vakteve pjesën tjetër të kohës. 

Shpresojmë që ju ka pëlqyer të mësoni gjashtë arsye pse pica është e mirë për ju dhe mezi po prisni vaktin tuaj të ardhshëm në Dua Pizza. Nuk doni të prisni derisa të shkoni në restorant? Porosit delivery dhe Dua Pizza vjen aty ku je ti, shpejt dhe e ngrohtë!

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *